انواع بارکد

همه چیز درباره استعلام بارکد

با پیشرفت فناوری در زمینه های مختلف، امکانات مربوط به اطلاعات هر نوع کالا نیز گسترش ویژه ای پیدا کرد. در این میان یکی از روش های دستیابی به این اطلاعات از طریق نوارهای سیاه و سفیدی است که بر روی بسته بندی کالا چسبانده می شوند. ظاهر این نوارها بسیار شبیه یکدیگر است، اما در واقع هر کدام اطلاعات خاصی در مورد کالا مورد نظر ارائه می کنند. در این میان اگر مطمئن نباشید که کالای مورد نظر اصل است یا خیر، می توان از طریق استعلام بارکد اطمینان لازم را به دست آورد.

همه چیز درباره استعلام بارکد

چرا باید استعلام بارکد را انجام دهیم؟

واقعیت این است که متاسفانه در حال حاضر درصد بالایی از کالاها و لوازمی که در بازار موجود هستند از طریق قاچاق وارد کشور شده اند. در واقع این کالاها اصل نبوده و در بیشتر مواقع تقلبی هستند. به همین دلیل است که سازمان مبارزه با قاچاق کالا با روش های گوناگون به مصرف کنندگان این امکان را داده است تا بتوانند با انجام استعلام بارکد از اصل بودن کالای مورد نظر مطمئن شوند.

به این ترتیب گرچه کالاهای قاچاق و تقلبی در بازار موجود می باشند، ولی در هر حال مصرف کنندگان کمتری چنین کالاهایی را خریداری می کنند.

انواع بارکد

به طور کلی بارکدها در دو نوع اصلی تولید می شوند. یکی از آنها با نام بارکد خطی شناخته می شود که به آن بارکد تک بعدی هم گفته می شود. مدل دیگر بارکدی است که با نام QR شناخته می شود. این نوع بارکد از نوع دو بعدی یا ماتریسی است.

بارکدهای خطی عبارتند از خطوط و لاین های سیاه و سفیدی که کنار یکدیگر قرار می گیرند. این خطوط هر کدام ویژگی ها و مشخصات خاصی را دارند. قطر و اندازه آنها متفاوت بوده و میزان فاصله ای هم که کنار یکدیگر قرار می گیرند، فرق می کند. این نوع بارکدها انواع مختلفی دارند که برخی از آنها شامل بارکدهای UPC، EAN، کد 39، کد 128، ITF و غیره هستند.

بارکدهای دو بعدی یا QR Code عبارتند از بارکدهایی که به شکل چهارگوش های سفید و سیاه می باشند. فضای داخلی این نوع بارکدها به نوعی شطرنجی است. نکته مهم در مورد این نوع بارکدها پیچیدگی آنهاست. در واقع بارکد ماتریسی توانایی آن را دارد که نسبت به بارکد خطی یا تک بعدی اطلاعات بیشتری را در درون خود نگهداری کند. معروف ترین این نوع بارکد همان بارکدهای QR Code هستند که به نوعی بارکد ماتریسی به نام آن نیز شناخته می شود.

دیگر انواع بارکدهای ماتریسی عبارتند از بارکد دیتا ماتریکس، آزتک و پی دی اف 14.

انواع بارکد

نحوه گرفتن استعلام بارکد های خطی

سازمان مبارزه با قاچاق کالا چند روش مختلف را مشخص کرده است که به وسیله آن مصرف کننده می توانند استعلام بارکد مورد نظر را گرفته و از اصالت کالای خود مطمئن شوند. اما برای اینکه بتوانیم از هر کدام از این روش ها بهره ببریم، باید به برچسب بارکد دقت کنیم. برچسبی که معتبر باشد، به رنگ سفید است و حاشیه آن زرد است. در زیر بارکد یک کد 12 یا 13 رقمی وجود دارد. این کد همان کدی است که برای استعلام بارکد نیاز داریم.

برای اینکه بتوانیم استعلام بارکد را بگیریم می توانیم به چهار طریق اقدام کنیم. وارد سایت ایران کد می شویم و کد درج شده زیر بارکد را وارد می کنیم.

روش دیگر آن است که به سراغ سامانه نرم افزاری TTAC برویم. همچنین می توانیم با تلفن گویای 0216185 تماس بگیریم و یا اینکه کد مورد نظر را برای سامانه پیامکی 20008822 ارسال کنیم.

اگر کالایی که قصد گرفتن استعلام بارکد آن را داریم از نوع لوازم خانگی است، می توان از طریق کد *4*7777# اقدام کرد. در چنین حالتی عدد 3 را ارسال کرده و سپس کد 12 رقمی مورد نظر را وارد می کنیم. به این ترتیب می توان بارکد لوازم خانگی مورد نظر خود را استعلام کرد.

فرقی نمی کند از کدام روش اقدام کنیم. در هر حال پاسخ استعلام خود را به زودی دریافت خواهیم کرد و متوجه خواهیم شد که آیا کالای مورد نظر اصل است یا تقلبی.

نحوه گرفتن استعلام بارکد

پاسخی که از استعلام بارکد دریافت خواهیم کرد

از هر کدام از روش های گفته شده که برای گرفتن استعلام بارکد اقدام کنیم، خیلی زود پاسخ مورد نظر را خواهیم گرفت.

اولین گزینه ای که ممکن است به عنوان پاسخ استعلام بارکد خود دریافت کنیم، گزینه مورد تایید بودن اصالت کالای مورد نظر است.

گزینه بعدی به ما اعلام می کند که قبلا سامانه یا دستگاه دیگری اصالت کالای مورد نظر را بررسی کرده است. این پاسخ وقتی داده می شود که اصالت یک کالا توسط چند دستگاه یا روش مورد بررسی قرار بگیرد.

گزینه سوم پاسخی است که احتمالا اعلام می کند که کالای مورد نظر تقلبی است و نباید آن را استفاده کرد. در چنین حالتی معمولا به مصرف کننده پیام داده می شود که کالا را به فروشنده پس داده و آن را استفاده نکند.

البته به این نکته هم توجه داشته باشید که گاهی اطلاعات به صورت کامل وارد نمی شوند. در چنین حالتی معمولا هیچ پاسخی برای استعلام بارکد مورد نظر ارسال نمی شود و یا اینکه اعلام می شود که اطلاعات صحیح وارد نشده اند و بعدا دوباره باید تلاش کنیم.

سخن آخر

این روزها با پیشرفت فناوری های گوناگون، امکانات فراوانی در اختیار مصرف کنندگان کالاها گذاشته شده است تا بتوانند از اصالت و عدم تقلبی بودن کالای مورد نظر خود مطمئن شوند. ساده ترین و اصلی ترین این روش ها، روش استعلام بارکد است.

دقت داشته باشید که اطمینان از اصالت کالا و استعلام بارکد اهمیت فوق العاده ای دارد. مخصوصا اگر کالای مورد نظر، در گروه مواد غذایی، دارویی و لوازم آرایشی و بهداشتی قرار گرفته باشد. در واقع انجام استعلام موجب می شود که مصرف کننده با خیال راحت از مواد غذایی و دارویی مورد نظر استفاده کند. ضمن اینکه خطری از جانب لوازم آرایشی و بهداشتی وی را تهدید نخواهد کرد.

از طرف دیگر، اگر کالای مورد نظر در مجموعه تجهیزات و لوازم خانگی قرار بگیرد، اصل بودن آن جنبه مهم تری پیدا می کند. دلیل این امر هم حفظ امنیت فرد مصرف کننده می باشد.

فهرست

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *