لیبل اسکرچ چیست؟

لیبل اسکرچ چیست؟

لیبل اسکرچ نوعی از لیبل های امنیتی است که در آن نوعی ماده پوشاننده به کار می رود. این ماده به کمک انواع تجهیزات پیشرفته تولید می شود و می توان آن بر روی انواع کارت های تلفن، کارت های قرعه کشی، لیبل اصالت و غیره به کار برد.

لیبل اسکرچ
لیبل اسکرچ

در حالت کلی برچسب اسکرچ از دو لایه اصلی شکل می گیرد؛ یکی از آنها لایه ای شیشه ای است که در قسمت لیبل قرار می گیرد و دیگری از جوهر لاتکس شکل گرفته است. دقت داشته باشید که لایه اول به نوعی از پلاستیکی بسیار نازک تولید می شود. وظیفه اصلی آن نیز حفاظت کردن از اطلاعاتی است که در زیر این پوشش قرار می گیرند. لایه دوم به رنگ های مختلف تولید می شود، ولی معمولا نقره ای یا سیاه است. این لایه می تواند کاملا ساده باشد و یا در اشکال هندسی مختلف تولید شود. برخی از انواع این طرح ها عبارتند از طرح های پلنگی و یا گورخری که بسیار رایج و متداول هستند. حتی در برخی مواقع مشتریان تمایل دارند که لوگو و آرم شرکت تولیدکننده یا واردکننده محصول بر روی این لایه درج شود.

روش تولید لیبل اسکرچ

قبل از تولید هرگونه لیبل اسکرچ، باید کارت و برچسبی را چاپ و تولید کرد که قرار است لایه اسکرچ بر روی آن درج شود. در ادامه می توان طرح مناسب برای اسکرچ را به شرکت تولید کننده ارائه کرد. همچنین باید شماره ای که زیر این پوشش پنهان می شود را نیز در اختیار این شرکت گذاشت. سپس با کمک چاپ دیجیتال طرح مورد نظر و شماره و محتوایی که زیر لایه اسکرچ قرار می گیرد، چاپ می شود.

نکته مهم در مورد طراحی و ساخت لیبل اسکرچ، استفاده از ماده لاکی شفافی است که به وسیله آن زیر لایه اسکرچ پر می شود. این کار برای آن است که در حین کار خراشی به این لایه وارد نشده و کارت یا برچسب مورد نظر آسیب نبیند. مرحله بعدی نیز به کار گرفتن جوهر لاتکس برای چاپ لایه اسکرچ می باشد. این جوهر به صورت اختصاصی برای این نوع چاپ طراحی شده است و پس از آنکه خشک شود، مصرف کننده می تواند با کمک سکه یا ناخن آن را خراشیده و محتویات زیر آن را مشاهده کند.

چاپ لایه اسکرچ
چاپ لایه اسکرچ

کاربردهای لیبل اسکرچ

واقعیت این است که لیبل اسکرچ مصارف زیادی دارد. از جمله این مصارف می توان به انواع برچسب های اصالت کالا و یا انواع کارت های قرعه کشی اشاره کرد. ضمن اینکه بسیاری از شرکت های تولید کننده و یا وارد کننده محصولات بر روی کارت های گارانتی خود و یا انواع برچسب های ضمانت محصولات از این لیبل استفاده می کنند.

دقت داشته باشید که در طراحی برخی از بن های تخفیفی که فروشگاه های مختلف به مشتریان خود ارائه می کنند هم می توان لیبل اسکرچ را مشاهده کرد. به طور کلی هر نوع محصولی که به نوعی دارای رمز و پسورد باشد می تواند از این لیبل بهره ببرد. جالب است بدانید که برخی از انواع لیبل های اسکرچ در جنس هایی به غیر از کاغذ و برچسب طراحی می شوند. بنابراین می توان لیبل اسکرچ از جنس PVC و یا شیشه را مشاهده کرد. حتی برخی از انواع آن از نوع سلفون دار هستند.

ویژگی ها و مشخصه های اصلی

لیبل اسکرچ در طرح ها و اندازه های گوناگون و بر اساس نیازهای مشتریان ساخته می شود. شاید بتوان گفت محبوب ترین سایز موجود از این نوع لیبل سایز 6 در 16 میلی متر است. اما به طور کلی این برچسب دارای ویژگی های خاصی هستند. برای مثال باید بتوان آنها را با کمک ناخن یا سکه و کلید به راحتی خراش داد. ضمن اینکه نباید به گونه ای طراحی و تولید شود که با یک تماس ساده آسیب ببیند.

یکی از ویژگی های بسیار مهم این نوع لیبل ها آن است که به هیچ عنوان نباید محتویات زیر آن قابل مشاهده باشد. معنای این سخن آن است که تا زمانی که لیبل اسکرچ خراشیده نشود، حتی اگر نور شدید هم بر روی آن تابانده شود، باز هم نباید بتوان مطلب زیر آن را مشاهده کرد.

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که باید برای برچسب اسکرچ در نظر گرفت، کیفیت فوق العاده بالای تولید آن است. لایه های این لیبل باید به گونه ای طراحی و چاپ شوند که در هنگام خراشیدن لایه دوم، هیچ آسیبی به لایه زیرین آن که همان لایه شیشه ای است وارد نشود. اهمیت این امر به خاطر حفاظت از اطلاعاتی است که زیر لایه دوم درج می شود. از طرف دیگر، وقتی لایه مورد نظر خراشیده می شود، نباید اثر آن بر روی ناخن مصرف کننده و یا بر روی خود لیبل باقی بماند.

در نهایت باید به یکی از مهم ترین مشخصه های برچسب اسکرچ اشاره کرد که همان تیغ امنیتی است. تیغ امنیتی نوع برش است که بر روی لایه اسکرچ زده می شود. به این ترتیب اگر اسکرچ را بلند کنید، برچسب پاره می شود. اهمیت این ویژگی در آن است که بدون خراشیدن لیبل به هیچ عنوان نمی توان به لایه زیر اسکرچ نفوذ کرده و اطلاعات درج شده را مشاهده نمود. به این ترتیب میزان حفاظت از این اطلاعات بسیار افزایش پیدا می کند.

برچسب اسکرچ
برچسب اسکرچ

به صورت کلی لیبل اسکرچ در دو سایز اصلی 16 در 6 میلی متر و 17 در 7 میلی متر تولید و چاپ می شود. اما در صورت درخواست مشتری می توان سایز و اندازه آن را شخصی سازی کرده و در هر اندازه ای تولید کرد. توجه داشته باشید که در ضمن سفارش چاپ این نوع لیبل می توان درخواست کرد که به صورت تک ردیفه، دو ردیفه، چهار ردیفه و هفت ردیفه طراحی و تولید شود. نکته مهم آن است که محصولاتی که به صورت یک ردیفه طراحی و تولید می شوند، زمان بیشتری برای چاپ خود نیاز دارند.

در هر حال برچسب اسکرچ با استفاده از جدیدترین و به روزترین فناوری های جهان تولید و در اختیار مشتریان قرار می گیرد. ضمن اینکه مشتریان همیشه می توانند با شخصی سازی این لیبل، آرم و لوگوی مورد نظر خود را بر روی آن درج کنند.

امروزه با متداول گردیدن کارت های شارژ تلفن همراه، کارت های قرعه کشی، پک های نرم افزاری همچنین در حالت کل محصولاتی که بصورت ورقی می باشند و نیاز به چاپ پوشش امنیتی دارند ، لیبل اسکرچ بسیار بیشتر مورد کاربری قرار می گیرد.
لیبل اسکرچ برچسبی به صورت رول و با هزینه ای پایین است که می توان روی محصولات و کارت ها استفاده نمود. کیفیت کارت و اسکرچ از نظر کیفیت رنگ، دقت در برش و اندازه ، کیفیت چاپ رمز و کد، امنیت اطلاعات و تحویل به موقع از جمله مسائلی است که در چاپ کارت های اسکرچ دار مورد توجه است.

موارد مصرف لیبل اسکرچ

 • چاپ کارت اسکرچ
 • چاپ کارت اینترنت اسکرچ دار
 • چاپ کارت تلفن اسکرچ دار
 • چاپ کارت هدیه اسکرچ دار
 • چاپ کارت قرعه کشی اسکرچ دار
 • چاپ کارت سریال اسکرچ دار
 • چاپ کارت رمز دار اسکرچ دار
 • چاپ کارت گارانتی اسکرچ دار
 • چاپ کارت شارژ اسکرچ دار
 • چاپ کارت PCV دارای شماره و اسکرچ
 • چاپ کارت جایزه اسکرچ دار
 • چاپ کارت پين کد اسکرچ دار
 • چاپ کارت اطلاعات متغير اسکرچ دار
 • چاپ بارکد و شماره ثابت و متغیر اسکرچ دار
 • چاپ اسکرچ پوشش محافظ شماره رمز
 • الساق انواع هلوگرام بر روی لیبل و کاغذهای امنیتی
 • ليبل ضمانت اسکرچ دار
 • ليبل قرعه کشي اسکرچ دار
 • چاپ ليبل سريال اسکرچ دار
 • چاپ ليبل طرح شبنم اسکرچ دار

لیبل اسکرچ دو لایه می باشد که از یک لایه شفاف و لایه اکرچ تشکیل می گردد، مصرف کننده برای خواندن اطلاعات مورد نظر می بایست قسمت اسکرچ دار را خراش دهد تا رمز، پسورد، شماره یا کد درج نموده قابل رویت گردد.
در همه نوع موارد استفـاده از اسکرچ یک شمـاره امنیتی به عنوان پین کد (pin code) ، شمـاره رمز (password) و یا کد فعال سازی (activation code) بر روی کـارت چاپ می گردد که از طریق لایه محــافظ و پوشاننده تحت عنوان اسکـرچ (scratch) پوشیده می گردد. لازم به ذکر است که بیشترین مصـارف کارت اسکـرچ (scratch) موارد ذیل می باشد:

 1. کارت قرعه کشی
 2. کارت فعال سازی جهت فعـال سازی نرم افزاری بخصوص
 3. کارت شـــارژ (کارت تلفن، کارت اینترنت، ADSL، کارت عضویت)
 4. کارت تضمین و یا کنترل اصالت کالا

شایان ذکر است که لیبل اسکرچ را می توان بر روی انواع کارت های مقوایی، کارت با روکش سلفون براق همچنین کارت لمینیت چاپ نمود. بر روی برچسب اسکرچ می توان طرح های متنوعی را چاپ نمود همچنین معمولا رنگ زمینه برچسب اسکرچ مشکی یا نقره ای رنگ می باشد. چگونگی تولید لیبل اسکرچ نیز مانند کارت اسکرچ است با این تفاوت که جنس مصرفی لیبل اسکرچ کاغذ پشت چسب دار است.

یکی از شرکت های معتبر در زمینه تولید لیبل اصالت کالا و چاپ لیبل، شرکت پاپیروس پارس مهر است. ما در این شرکت کلیه خدمات مرتبط با لیبل اسکرچ، تولید بارکد، تولید QR code، عرضه و فروش لیبل خام، انواع ریبون و غیره را با کیفیتی باور نکردنی به شما ارائه خواهیم داد. برای کسب اطلاعات بیشتر و استفاده از مشاوره رایگان کافیست با کارشناسان مجرب ما تماس بگیرید. این کارشناسان خبره به شما کمک می کنند که با توجه به نوع کسب و کار خود بهترین انتخاب را داشته باشید!

فهرست

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *