همه آنچه باید درباره تولید شناسه اصالت بدانید

شناسه اصالت

شناسه اصالت یا کد IRC، در واقع کدی است که سازمان غذا و دارو برای محصولات غذایی، انواع مکمل ها، داروها و لوازم آرایشی و بهداشتی صادر می کند. شرکت های تولیدکننده یا واردکننده این محصولات باید قبل از عرضه محصولات خود به بازار از طریق سامانه صدور پروانه ثبت این کد را دریافت کنند.

شناسه اصالت
شناسه اصالت یا کد IRC

شناسه اصالت کالا چیست؟

شرکت هایی که تولیدکننده یا وارد کننده انواع مواد غذایی، داروها، تجهیزات پزشکی، لوازم آرایشی و یا بهداشتی هستند، در تمام مراحل ثبت محصول مورد نظر باید ضوابط و مقررات سازمان غذا و دارو را رعایت کنند. در صورت طی همه مراحل، شناسه اصالت به کالاهای مربوطه تعلق خواهد گرفت. این کار از طریق سامانه صدور پروانه ثبت انجام می گیرد.

اولین قدم برای دریافت برچسب اصالت، صدور کد IRC برای محصول مورد نظر آن است که مسئول فنی شرکت درخواست کننده، باید اطلاعات مربوط به محصول خود را در سامانه ثبت کنند. این کار باید در قالب یک درخواست انجام بگیرد. کارشناسان مربوطه این درخواست را بررسی کرده و اطلاعات درج شده بر روی آن را بررسی می کنند. سپس شناسه اصالت برای محصول مورد نظر صادر می شود.

شناسه اصالت برای محصولات آرایشی و بهداشتی

محصولاتی که در زمره تجهیزات و لوازم آرایشی و بهداشتی قرار می گیرند، باید دو مرحله را برای دریافت پروانه طی کنند. در واقع دو پروانه به این محصولات تعلق خواهد گرفت؛ یکی از این پروانه با نام پروانه مادری شناخته می شود و دیگری پروانه دختری. توجه داشته باشید که شناسه اصالت همان پروانه دختری است.

در مرحله اول، شرکت درخواست کننده باید اطلاعات عمومی مربوط به محصول را ثبت و درخواست پروانه کند. در چنین حالتی پس از بررسی های لازم، کد پروانه مادری صادر می شود. به پروانه مادری زیرمجموعه هایی از محصولات مختلف تعلق می گیرد. پروانه ای که برای هر کدام از محصولات این زیرمجموعه ها صادر می شود را پروانه دختری می گویند. این پروانه در واقع یک کد 16 رقمی کاملا منحصر به فرد و اختصاصی است که به آن شناسه اصالت یا همان کد IRC هم گفته می شود.

دقت داشته باشید که مرجع اصلی برای صدور این پروانه، سازمان غذا و دارو بوده و حداکثر تا پنج سال معتبر می باشد.

شناسه اصالت یا همان کد IRC

مدارک مورد نیاز برای دریافت شناسه اصالت

برای اینکه بتوان شناسه اصالت یک محصول را دریافت کرد، ابتدا باید مدارکی را آماده کرده و اطلاعات آنها را در اختیار سامانه گذاشت. اولین مدرک مورد نیاز برای محصولات آرایشی و بهداشتی کد GTIN است که باید به صورت اختصاصی برای همه محصولات گرفته شود. این کد در واقع شناسه تجاری فرآورده مورد نظر می باشد.

در مرحله بعدی باید برای تک تک محصولات به صورت جداگانه بروشورهایی تهیه کرده و همه چیز را درباره آنها توضیح داد. همچنین باید حداقل دو طرح اولیه و ثانویه را برای نحوه بسته بندی محصول در نظر داشته و در سامانه بارگذاری نمود. دقت داشته باشید که به عکس تک تک محصولات با بسته بندی اولیه نیاز است.

هر کدام از محصولات آرایشی و بهداشتی باید دارای برگه های آنالیز میکروبی و شیمیایی و نیز آنالیز فلزات سنگین باشند. CAS Number هر کدام از افزودنی ها نیز مشخص شده باشد. ضمنا وجود تعهدنامه ماده 11 برچسب گذاری و نیز تعهدنامه تقبل مسئولیت واردات نیز الزامی است. اولی برای محصولاتی است که پروانه تولیدی دارند و دومی برای محصولاتی است که پروانه وارداتی دارند.

مرجع علمی ماده اولیه موجود در فرمولاسیون محصول نیز باید تهیه و به صورت تصویر ارائه گردد. اگر محصول وارداتی است، باید دستورالعمل های ریکال و شکایات، نمونه برداری PMS و نیز گواهی فروش آزاد نیز به ضمیمه ارائه شوند.

اما اگر محصول مورد نظر از نوع محصولات خوراکی است، اولین کاری که باید انجام داد ثبت برند و نیز منبع آن در سامانه TTAC می باشد. در ادامه باید کد GTIN، طرح بسته بندی، نتایج آزمایشگاهی خواسته شده نیز ارائه شوند. همچنین باید CCP تولید محصول نیز مشخص شود.

نحوه دریافت و تولید شناسه

پس از آماده کردن و ارائه مدارک مورد نیاز، متقاضی می تواند به سامانه صدور پروانه ثبت مراجعه کند. پس از ورود به سامانه کافی است روی گزینه ورود کلیک کرده و وارد سامانه شود. دقت داشته باشید که نام کاربری و رمز عبور متقاضی قبلا باید از طریق سایت TTAC دریافت شده باشد.

در قسمت گزارش فعالیت های شرکت، بر روی مربع آبی رنگی باید کلیک کرد که در قسمت پایین صفحه قرار دارد. به این ترتیب به منوی ثبت درخواست دسترسی خواهید داشت. بر روی گزینه مناسب برای محصول خود کلیک کرده و فرم کارتابل ثبت درخواست پروانه را دریافت خواهید کرد.

همه موارد درخواستی را وارد کنید و با کلیک روی گزینه پروانه جدید، فرم تکمیل اطلاعات پروانه مادری را مشاهده خواهید کرد. دقت داشته باشید که اطلاعات وارد شده در این قسمت به هیچ عنوان قابل تغییر نیستند. در ادامه برای دریافت شناسه اصالت محصول مورد نظر خود همه موارد خواسته شده را تکمیل کرده و گزینه ثبت را انتخاب کنید. در نهایت نیز بر روی گزینه افزودن ریز افزوده کلیک نمایید.

پس از تکمیل این مرحله، مرحله بعدی که تولید شناسه اصالت است، آغاز می شود. همه موارد را تکمیل کرده و گزینه بعدی را انتخاب نمایید. در مرحله بعدی اطلاعات مربوط به بسته بندی محصول را وارد کرده و وارد مرحله بعدی که شرایط نگهداری محصول است خواهید شد. مرحله چهارم ویژگی های محصول از شما خواسته می شود و در مرحله پنجم نیز فرمولاسیون آن را وارد خواهید کرد. سپس مدارک مورد نظر را بارگذاری کرده و گزینه قبل تعهد نسبت به مقررات را انتخاب کنید. در نهایت شناسه اصالت تحت عنوان پروانه دختری به شما ارائه می شود.

نحوه دریافت و تولید شناسه

سخن آخر

دقت داشته باشید که شناسه اصالت 16 رقمی اطلاعات خاص مربوط به محصول، از جمله شرکت تولیدکننده یا وارد کننده و سطح بسته بندی محصول را نشان می دهد. همچنین 12 رقم آن به صورت کاملا تصادفی و غیرتکراری به آن تعلق پیدا می کند. این کد در قالب یک فایل XML در کارتابل قابل مشاهده است. البته بعد از تایید پرداخت هزینه ها نیز می توان آن را بر روی سایت TTAC مشاهده کرد.

فهرست

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *