بارکد شبنم از 0 تا 100

لیبل شبنم چیست؟

اگر قصد خرید محصولات آرایشی و بهداشتی و مخصوصا انواع ادکلن های وارداتی اصل و اورجینال را داشته باشید، باید به لیبل شبنم درج شده بر روی آنها دقت کنید. در واقع همه کالاهای خارجی که در زمره محصولات خوراکی و آرایشی و بهداشتی قرار می گیرند، تنها در صورتی قاچاق محسوب نمی شوند که این لیبل را داشته باشند.

شبنم کلمه اختصاری برای عبارت شبکه بازرسی و نظارت مردمی است. این کلمه نشان دهنده آن است که محصولات مورد نظر دارای مجوز توزیع در بازار را دارند. اجرای طرح استفاده از برچسب شبنم از سال 1390 شروع شده است. در حال حاضر نیز بر روی اکثر محصولات وارداتی می توان آن را مشاهده کرد.

لیبل شبنم چیست

کاربردها و مزایای لیبل شبنم

طبق قانونی که سازمان غذا و داروی کشور طی سال های اخیر تصویب و اجرایی کرده است، همه محصولات وارداتی که به صورت کاملا مستقیم با سلامتی و جان افراد مرتبط هستند، باید لیبل شبنم را دریافت کنند تا بتوان آنها را در بازار توزیع کرد. در واقع این لیبل به نوعی نشان دهنده سلامت محصول مورد نظر و بالا بودن کیفیت آن است. همچنین محصولاتی که دارای این لیبل می باشند، همگی محصولات اورجینال و اصل هستند. طبق قوانین وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو این لیبل فقط به محصولاتی تعلق می یابد که در شرایط کاملا استاندارد تولید شده باشند. در واقع باید همه نکات لازم و مهم در هنگام ساخت آنها رعایت شده باشد.

به نوعی می توان گفت لیبل شبنم موجب می شود خریداران با خیال راحت محصولات وارداتی را خریداری کنند که احتمالا برای خرید آنها دچار شک و تردید شده بودند.

ویژگی های لیبل شبنم

قبل از اینکه به بررسی ویژگی های ظاهری لیبل شبنم بپردازیم، باید به این نکته توجه داشته باشید که لیبل های تقلبی و جعلی زیادی در بازار وجود دارند. بنابراین باید حواس خود را جمع کرده و به خوبی با این لیبل آشنا شد.

توجه داشته باشید که لیبل شبنم یک لیبل ساده با زمینه سفید رنگ و حاشیه زرد رنگ است. بر روی آن نیز اطلاعات اصلی مربوط به محصول مورد نظر درج شده است. یک عدد بارکد بر روی این برچسب وجود دارد که در واقع به نام بارکد شبنم شناخته می شود. این بارکد از نوع بارکدهای دو بعدی یا QR Code می باشد. به وسیله آن می توان از اصالت کالای مورد نظر و اورجینال بودن آن اطمینان حاصل کرد.

البته بر روی لیبل شبنم اطلاعات متعدد دیگری هم وجود دارند که از طریق آنها می توان محصول مورد نظر را پیگیری و ردیابی نمود. توجه داشته باشید که این لیبل دارای چنان اهمیت فوق العاده ای است که می توان آن را بر روی محصولات وارداتی مهمی مثل گوشی های تلفن همراه و یا لپتاپ ها نیز مشاهده کرد.

لیبل شبنم چیست و چه کاربردی دارد

شیوه استعلام برچسب شبنم

واقعیت این است که روش های متعددی برای استعلام برچسب شبنم وجود دارند. اگر محصول مورد نظر در زمره محصولات بهداشتی و آرایشی قرار می گیرد، می توان به سایت TTAC یا نرم افزار آن مراجعه کرد. این سایت و نرم افزار آن متعلق به سازمان غذا و داروی کشور هستند و اطلاعات مربوط به تمام محصولات غذایی، آرایشی و بهداشتی و دارویی تولید شده در داخل یا خارج از کشور که مجوز توزیع در بازار را دارند، در آن ها موجود می باشد.

همچنین می توان از طریق سامانه پیامکی و یا تلفن گویایی اقدام کرد که بر روی لیبل شبنم درج شده اند. این روش ها بسیار ساده و سریع هستند و می توان آنها را برای محصولاتی که با سلامتی انسان سر و کار دارند، استفاده کرد. اما همانطور که گفتیم این روزها می توان این برچسب را بر روی بسته بندی گوشی های تلفن همراه نیز مشاهده کرد. بنابراین شاید بتوان گفت بهترین روش مراجعه به دستگاه ها یا نرم افزارهای بارکد خوان برای بررسی بارکد شبنم باشد.

نحوه تشخیص لیبل تقلبی از اصل

احتمالا برایتان بسیار پیش آمده است که با وجود لیبل شبنم، باز هم مطمئن نباشید که محصول مورد نظر اصل است. حق با شماست. متاسفانه افراد سودجوی بسیاری اقدام به قاچاق محصولات اصل و یا فیک به بازار کشور می کنند. ایشان برای اینکه محصولات خود را مورد تایید وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو نشان دهند، لیبل های تقلبی و جعلی تولید می کنند. به همین دلیل است که بر بررسی و استعلام گرفتن بارکد شبنم و برچسب اصالت تاکید می شود.

نکته جالب اینجاست که سازمان غذا و داروی کشور هر از گاهی تغییراتی در برچسب شبنم ایجاد می کند. این کار برای آن است که میزان تقلب را به حداقل برساند. به هر حال اگر هر بار که قصد خرید این نوع محصولات را داشتید، از روش های گفته شده استفاده کنید، می توانید بارکد شبنم واقعی را از بارکدهای تقلبی تشخیص دهید. کافی است اطلاعاتی که به دست می آورید را با اطلاعات درج شده بر روی لیبل شبنم محصول بررسی کنید. حتما مطمئن شوید که همه اطلاعات با هم یکسان هستند.

بارکد شبنم

سخن آخر

دقت داشته باشید که هدف اصلی از طراحی، تولید و به کارگیری لیبل شبنم، ممانعت از ورود کالاهای قاچاق، بی کیفیت و تقلبی به بازار داخلی است. در واقع وجود این برچسب باعث می شود مصرف کنندگان از خرید و استفاده از محصولاتی که قاچاق و غیرقانونی هستند و کیفیت پایینی دارند، خودداری کنند.

نکته مهم آن است که باید دقت داشت اگر برچسب شبنم درج شده بر روی محصول واقعی باشد، حتما بارکد دو بعدی بر روی آن وجود دارد که می توان آن را استعلام کرد. بارکد شبنم برای هر محصول اختصاصی بوده و اطلاعات مربوط به آن را درون خود ذخیره کرده است. بنابراین می تواند منبع قابل اعتمادی برای اصالت کالای مورد نظر باشد. اما این نکته را هم در خاطر داشته باشید که حتما بعد از کسب اطلاعات مورد نظر، از طریق بارکد خوان، تلفن گویا، سامانه پیامکی و یا سایت TTAC آنها را با اطلاعات موجود بر روی برچسب شبنم مقایسه کنید. فقط یکسان بودن این اطلاعات است که به شما اطمینان می دهد کالای مورد نظر اصل و اورجینال می باشد.

یادتان باشد اگر بارکد شبنم معیوب باشد و یا اصلا بر روی برچسب هیچ بارکدی وجود نداشته باشد، محصول مورد نظر به صورت غیر مجاز در بازار توزیع شده و بهتر است از خرید و استفاده از آن خودداری کنید.

فهرست

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *