اصالت کالا؛ تعریف و راه های تشخیص آن

اصالت کالا؛ تعریف و راه های تشخیص آن

آنچه امروزه اهمیت فوق العاده ای دارد، اطمینان از سلامت و اصالت کالا هایی است که در سبد غذایی، آرایشی، بهداشتی و دارویی افراد قرار می گیرند. بخشی از این نوع کالاها در داخل کشور تهیه و تولید می شوند و برخی دیگر از سایر کشورها وارد می شوند. این واردات باید به صورت قانونی انجام گرفته و مجوزهای لازم به آنها تعلق بگیرد. بنابراین سازمان هایی که مسئول سلامت این کالاها هستند، با انجام نظارت های مناسب، کیفیت کالاهای داخلی یا وارداتی را بررسی و پس از اطمینان از اصل و سالم بودن آنها، مجوزهای لازم را صادر می کنند.

چگونه اصالت کالا را تشخیص دهیم

در حال حاضر مهم ترین روشی که می توان از طریق آن اصالت کالا را تشخیص داد، توجه به برچسب هایی است که تحت عنوان لیبل اصالت شناخته می شوند. این برچسب ها به صورت کاغذی طراحی و تولید می شوند. رنگ زمینه آنها سفید رنگ است و دارای حاشیه زرد هستند. حروف و اعدادی که بر روی قسمت سفید و یا حاشیه زرد رنگ آن درج می شوند، به رنگ سیاه می باشند. بسیار مهم است که این نوع برچسب ها را به خوبی تشخیص دهیم. چون انواع مختلفی از برچسب های اصالت وجود دارند که به صورت تقلبی و غیرقانونی تولید شده اند. همچنین برچسب هایی هستند که قدیمی تر بوده و دیگر کاربرد و مجوزهای لازم را ندارند.

برچسب اصالت کالا به گونه ای طراحی شده است که بر روی آن برخی اطلاعات ضروری و بسیار مهم مربوط به محصول قرار بگیرد. به این ترتیب خریداران می توانند با گرفتن استعلام به روش های مختلف، از اصالت کالای مورد نظر خود مطمئن شوند.

استعلام بارکد وزارت بهداشت

چه اطلاعاتی بر روی برچسب اصالت کالا وجود دارند؟

یکی از مهم ترین اطلاعاتی که می توان بر روی لیبل اصالت کالا مشاهده کرد، شناسه GTIN است که یک کد 14 رقمی بوده و به صورت اختصاصی در کل جهان به کالا و محصول مورد نظر اختصاص دارد. این شناسه، در واقع شناسه تجاری فراورده می باشد.

شناسه دیگری که می توان بر روی این برچسب مشاهده کرد، شناسه ردیابی و رهگیری کالا می باشد. این شناسه که با نام UID بر روی برچسب کالا درج شده است، 20 رقم است و نشان دهنده رعایت شدن استانداردها و شرایط خاص مربوط به کالا می باشد.

سومین شناسه ای که بر روی همه برچسب های اصالت کالا درج می شود، شناسه سری ساخت یا LOT است. این شناسه مربوط به شرکتی است که محصول مورد نظر را تولید کرده است و به هر سری ساخت و تولید محصول مورد نظر اختصاص پیدا کرده است.

در نهایت کد IRC یا شناسه اصالت کالاست که در قسمت زیرین برچسب اصالت زیر لایه ای اسکرچ درج شده است. خریداران باید در هنگام تهیه محصول مورد نظر خود مطمئن باشند که این قسمت کاملا سالم و بدون خراشیدگی است. سپس خودشان می توانند آن را خراشیده و کد 16 رقمی IRC را مشاهده کنند.

استعلام بارکد وزارت بهداشت

بارکد دو بعدی

بارکد دو بعدی یا بارکد QR CODE یکی دیگر از مواردی است که بر روی برچسب اصالت کالا درج می شود. این بارکد را می توان به وسیله دستگاه های بارکد خوان به راحتی بررسی کرده و اطلاعاتی که در آن ذخیره شده اند را مشاهده نمود. این اطلاعات شامل انواع مشخصات فنی کالا، شرکت و برندی که آن را تولید کرده است و نیز وارد کننده کالای مورد نظر می باشد. همچنین تاریخ تولید و انقضای محصول و نیز سری ساخت آن نیز در این بارکد ذخیره شده است.

نحوه بررسی اصالت و سلامت کالا

برای اینکه بتوان اصالت کالای مورد نظر خود را بررسی کرد، باید ابتدا به سراغ برچسب اصالت رفته و آن را به خوبی بررسی کرد. حتما مطمئن شوید که لیبل اصالت مخدوش و یا پاره شده نباشد. ضمن اینکه باید طبق توضیحاتی که گفتیم، بوده و در زمره برچسب هایی قرار بگیرد که مورد تایید وزارت بهداشت و سازمان غذا و داروست.

در صورتی که برچسب اصالت کالا سالم باشد، بر روی آن می توان یک شماره تلفن گویا و یک شماره مربوط به سامانه پیامکی را مشاهده کرد. خریداران می توانند از طریق تلفن همراه خود و یا یک تلفن ثابت با شماره گویای مورد نظر تماس گرفته، مراحلی که برای بررسی کد اصالت کالا مشخص شده است را طی کرده و از سلامت کالا مطمئن شوند.

همچنین می توانند از طریق پیامک کد 16 رقمی اصالت کالا را ارسال کرده و با به دست آوردن اطلاعات لازم، از اصالت و سلامت کالای خریداری شده خود مطمئن شوند.

یکی دیگر از روش ها آن است که به سایت سازمان غذا و دارو، TTAC مراجعه کرده و با وارد کردن اطلاعات درخواست شده در این سایت، اطمینان کافی از اورجینال و سالم بودن محصول را به دست آورند. در این سایت می توان از کد اصالت کالا و یا کد UID بهره گرفت.

در نهایت یکی از جذاب ترین روش ها، روش استعلام اصالت کالا با استفاده از نرم افزارهای بارکد خوانی است که بر روی گوشی های تلفن همراه نصب می شوند. البته سامانه TTAC نیز اپلیکیشنی برای این کار دارد که می توان بر روی گوشی های هوشمند نصب کرد.

استعلام اصالت محصول

سخن آخر

توجه داشته باشید که وقتی کالایی را خریداری می کنید، قبل از بررسی برچسب اصالت آن مطمئن شوید که کالا به صورت پلمپ و تحت شرایطی به شما ارائه شود که در توضیحات کالا درج شده است. حتما در هنگام خرید و یا قبل از مصرف کالای مورد نظر از اصالت آن مطمئن شوید. یادتان باشد که کالاهای غیر اصل می توانند باعث آسیب های مالی و جانی به شما وارد کنند. ضمن اینکه خرید محصولات قاچاق و بدون برچسب اصالت کالا باعث ترویج قاچاق و کاهش امنیت بازار می شود.

حتما دقت کنید که فقط کالاهایی را خریداری کنید که مجوزهای قانونی را داشته و از راه قانونی تولید و وارد بازار شده باشند. کالاهایی که بدون گارانتی هستند، معمولا قاچاق و تقلبی هستند. توصیه ما آن است که در صورت مشاهده محصولاتی که فاقد برچسب اصالت کالا هستند حتما با سازمان های مسئول تماس بگیرید. این امر در مورد برچسب هایی که اطلاعات اشتباه و ناقص دارند نیز صدق می کند.

فهرست

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *