بارکد شبنم از 0 تا 100

بارکد شبنم از 0 تا 100

بارکد شبنم یکی از انواع روش هایی است که از سوی سازمان غذا و داروی کشور به کار گرفته شده است تا بتوان از طریق آن با کمک مردم، از قاچاق و توزیع غیرقانونی محصولات جلوگیری نمود. در حقیقت شبنم یک کلمه اختصاری بوده و برگرفته از عبارت شبکه بازرسی و نظارت مردمی می باشد. هدف اصلی به کارگیری این بارکد آن است که مردم را در نظارت بر خرید و فروش محصولات شریک کرد.

کاربردهای بارکد شبنم

به طور کلی از بارکد شبنم بر روی محصولات وارداتی استفاده می کنند که بر روی سلامت و زندگی انسان ها تاثیرگذار می‌باشند. این محصولات شامل انواع لوازم آرایشی و بهداشتی، تجهیزات پزشکی، انواع عطر و ادکلن هایی که وارد کشور می شوند، خوراکی ها و غذاهای خارجی استفاده می کنند. اما کاربرد این نوع بارکد تا حدی گسترش یافته است که می توان آن را بر روی دستگاه های پرکاربردی مثل گوشی های تلفن همراه و لپ تاپ ها نیز مشاهده کرد.

نکته مهم در استفاده از بارکد و برچسب شبنم آن است که با استفاده از آن می توان اصالت کالا را مشخص نمود. به این ترتیب فرصت قاچاق کالاهای تقلبی و غیرقانونی به کشور کاهش پیدا می کند. این امر به خاطر آن است که همه کالاهایی که به صورت قانونی و با داشتن مجوزهای لازم وارد کشور می شوند، در همان ابتدای ورود خود یک کد رهگیری را دریافت می کنند. این کد کاملا منحصر به فرد بوده و در برگیرنده اطلاعات مربوط به کالای مورد نظر است.

کد رهگیری به صورت بارکد شبنم به مصرف کنندگان ارائه می شود و در نتیجه ایشان می توانند در هنگام خرید و مصرف محصول مورد نظر خود به راحتی از اصالت آن مطمئن شوند.

نکته مهم در مورد بارکد شبنم آن است که طبق مصوبات سازمان غذا و داروی کشور، فقط کالاهایی می توانند آن را دریافت کنند که همه استانداردهای لازم را داشته و از نظر کیفی طبق شرایط و قوانین وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو تولید شده باشند. بنابراین می توان گفت وجود چنین بارکدی به نوعی می تواند مصرف کننده را از سلامت و اصالت محصول مورد نظر خود مطمئن  کند.

بارکد شبنم از 0 تا 100

نحوه استعلام بارکد شبنم

بارکد شبنم گاهی به صورت مستقل و در اکثر مواقع به همراه برچسب و لیبل شبنم درج می شود. برچسبی که بارکد شبنم بر روی آن قرار می گیرد، معمولا یک برچسب کاغذی است که حاشیه ای زرد دارد. رنگ زمینه این کاغذ سفید است و بارکد نیز به رنگ مشکی دیده می شود. توجه داشته باشید که سایر اطلاعات درج شده بر روی این برچسب نیز به رنگ سیاه هستند.

بارکد شبنم که از نوع بارکدهای دو بعدی است، در بردارنده اطلاعات کلی محصول مورد نظر می باشد. ساده ترین و راحت ترین راه برای استعلام بارکد شبنم، استفاده از انواع دستگاه هایی است که با نام بارکد خوان مشهور شده اند. این دستگاه ها با اتصال به سیستم های کامپیوتری این توانایی را دارند که اطلاعات ذخیره شده درون بارکد را دریافت کنند. توجه داشته باشید این کار با استفاده از تاباندن نور قرمز بر روی بارکد و انتقال اطلاعات درون آن به سیستم کامپیوتری انجام می گیرد.

لیبل شبنم

اما روش دیگری نیز وجود دارد که محبوبیت بسیاری پیدا کرده است و آن استفاده از نرم افزارهای بارکد خوان است. این نوع نرم افزارها با نام نرم افزار اسکن بارکد هم شناخته می شوند. کافی است این نرم افزارها را بر روی گوشی تلفن همراه هوشمند خود نصب کنیم. سپس می توانیم با استفاده از دوربین گوشی، بارکد شبنم مورد نظر را اسکن کرده و بلافاصله اطلاعات موجود در آن را مشاهده کنیم.

بارکد تقلبی و یا مخدوش

ممکن است شما هم در زمره افرادی باشید که به محض دیدن بارکد شبنم خیالتان از سلامت و اصالت کالای مورد نظر راحت می شود. در چنین حالی بدون بررسی بارکد و برچسب اصالت کالا، آن را مصرف می کنید. اما واقعیت این است که حتی وجود بارکد شبنم و یا برچسب شبنم و یا اصالت کالا دلیل محکمی بر اصل بودن کالا و سلامت آن نیست. فقط هنگامی می توانید از سلامت کالای خود مطمئن شده و آن را با آسودگی خیال مصرف کنید که بارکد موجود بر روی آن بررسی کرده و استعلام آن را دریافت کنید.

اول از همه توجه داشته باشید که اگر بارکد مورد نظر پاره و مخدوش بود، بهتر است محصول مورد نظر خود را تقلبی و غیر اصل فرض کنید. چون امکان استعلام بارکد شبنم از شما گرفته شده است. اما اگر بارکد سالم بود، بهتر است از طرق مختلف استعلام بارکد را دریافت کنید. سپس اطلاعاتی که از طریق استعلام به دست آورده اید را با اطلاعات موجود بر روی محصول مقایسه کرده و از یکسان بودن آنها مطمئن شوید. در چنین حالتی می توان با اطمینان گفت اصالت کالا تایید شده و می توان آن را مصرف کرد.

برچسب شبنم

یک نکته مهم

دقت داشته باشید گرچه ممکن است برخی محصولات آرایشی و بهداشتی بدون بارکد شبنم در بازار موجود باشند، ولی این امر حتما و مطمئنا دلیل بر تقلبی بودن آنها نیست. در واقع این محصولات احتمالا به صورت های مختلف، مثل از طریق چمدان از مرزهای کشور رد شده و وارد بازار شده اند. در نتیجه گرچه کالای قاچاق محسوب می شوند، ولی تقلبی و غیر اصل نیستند. بنابراین اگر محصولی مثل عطر و ادکلن را از فروشنده ای معتبر خریداری می کنید، ممکن است بارکد و لیبل شبنم را بر روی بسته بندی آن مشاهده نکنید.

سخن آخر

بسیار جالب است که بدانید بارکدهای شبنم تقلبی و فیک بسیار زیادی در بازار وجود دارند. این امر موجب شده است که سازمان غذا و دارو تمهیداتی در این زمینه اندیشیده، هر از چند گاهی در ظاهر این نوع برچسب تغییراتی کوچک را ایجاد کند. این کار باعث می شود تعداد بارکدها و لیبل های تقلبی به شدت کاهش پیدا کند. ولی نباید از این نکته غافل شد که به هر حال می توان با کمی دقت از اصالت کالا و بارکدی که بر روی آن درج شده است، مطمئن شد. کافی است کمی حوصله کرده و عملیات استعلام را با دقت انجام دهیم.

فهرست

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *